OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE 

NA VII NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ

19 luty 2023 r.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA VII NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ19 luty 2023 r.

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. To szczególny czas duchowego wsparcia wszystkich zmagających się z problemem uzależnienia oraz modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i parafii. Nie bądźmy obojętni – jeszcze wielu potrzebują naszego przykładu i wytężonej modlitwy. 

2.     Najbliższa środa – to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu – czas nawrócenia i pokuty. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 

Msze Święte w tym dniu o godz. 9.00 i 17.00.

3.   Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. 

4.     Zapraszam i gorąco zachęcam do udziału w tradycyjnych wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych: Godzinki o Męce Pańskiej w niedzielę o godz. 8.30, Gorzkie Żale w niedzielę po Mszy św. o 9.00, a także Droga Krzyżowa, w piątki po Mszy św. o godz. 17.00.    

5.           W ostatnim tygodniu pożegnaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej śp. Tadeusza  Perza l. 76 i Ryszarda Kuniewicza l. 74 . Ich osoby naszych bliskich zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…