OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY 13 kwietnia 2020 r.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  

NA  PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY

13 kwietnia 2020 r.

1. Dzisiaj drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Wielkanocny Poniedziałek. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter, do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie Zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy Nieba. 

2. Najbliższy tydzień to oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Każdego dnia powtarzać będziemy te same słowa dzisiejszej liturgii: „Zjednoczeni z całym Kościołem uroczyście obchodzimy święty dzień Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Pozwólmy, aby nasze serca napełniały się tą prawdą naszej wiary przez udział w liturgii oktawy

3. W najbliższy piątek ze względu na oktawę Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

4.     Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby liturgia w czasie tych świętych dni miała piękną i godną oprawę: Ks. Tadeuszowi, ks. Sławkowi, panu organiście, panu kościelnemu, pani Iwonie, panu Adamowi, służbie liturgicznej, lektorom, wszystkim osobom, które włączyły się w piękno liturgii począwszy od Niedzieli Palmowej. Bóg zapłać. 

5.        Przyszła niedziela, przypadająca 19 kwietnia, kończy oktawę Wielkanocy. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do miłosierdzia Bożego. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do miłosierdzia Bożego. 

Nabożeństwo do miłosierdzia Bożego nierozerwalnie łączy się z osobą Świętej Faustyny Kowalskiej. Święty Jan Paweł II mówił o niej: „Ta prosta zakonnica przybliżyła Polsce i światu paschalne orędzie Jezusa Miłosiernego. W tej godzinie dziejów wołamy o miłosierdzie Boże. Pascha jest to przyjście i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to paschalne objawienie się miłosierdzia Bożego”.

6.        Od najbliższego wtorku do soboty Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu, indywidualna modlitwa, w intencji ustania pandemii koronawirusa po Mszy św. o godz. 17.00. do godz. 19.00.