OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ 09 sierpnia 2020 r.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

NA  XIX  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ

                                                                             09 sierpnia 2020 r.

1.        Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.

2.        We czwartek 13 VIII na Msze św. o godz. 17.00 w szczególny sposób zapraszamy członków Róży Żywego Różańca. Po Mszy św. odbędzie się ich comiesięczne spotkanie połączone z modlitwą różańcową i wymianą tajemnic.

3.        W piątek 14 VIII w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

4.        We sobotę 15 VIII będziemy przeżywali uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Msze św. o godz. 9.00,11.00 i 12.00. 

Uroczystość odpustowa w parafii dziekańskiej przy ul. Długiej. Suma odpustowa o godz. 12.30 pod przewodnictwem księży kapelanów.

5.        W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece.

6.      W dniu 15 VIII przeżywamy również Święto Wojska Polskiego.

Miejskie obchody Święta Wojska Polskiego będą miały miejsce 14 VIII br. Rozpoczną się od złożenia kwiatów w miejscach pamięci, później Msza św. o godz. 10.00 w naszym kościele i uroczysta zbiórka na placu kościelnym.  

 

7.      W przyszły piątek Msza św. wieczorna wyjątkowo o godz. 18.00

 

Wszystkim żołnierzom, pracownikom wojska,

emerytom wojskowym i ich rodzinom

składam najserdeczniejsze życzenia.