OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIENA NIEDZIELĘ PALMOWĄ02 kwietnia 2023 r.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA  NIEDZIELĘ  PALMOWĄ 02 kwietnia 2023 r.

1. W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek. Przecież ci sami ludzie krzyczeli: „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go”. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna Wielki Tydzień.

2. Wielki Tydzień to ostatni moment, aby pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty, by w pełni uczestniczyć w Świętym Triduum Paschalnym. 

Okazja do skorzystania z sakramentu pokuty w naszym kościele od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy przed Mszą św. wieczorową o godz. 16.30. 

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

4. W Wielki Czwartek w naszym kościele, uroczysta Msza Święta zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa będzie celebrowana o godz. 18.00. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W jej trakcie po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. W Wielki Czwartek adoracja Chrystusa Eucharystycznego będzie trwała do godz. 21.00.

5. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia ograniczmy także oglądanie telewizji i słuchanie muzyki, aby głębiej przeżyć dzień śmierci naszego Pana.

W Wielki Piątek rozpoczęcie adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 7.00.

Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Wieczorem jest celebrowane jedynie nabożeństwo Męki Pańskiej, którego głównym punktem jest adoracja Krzyża świętego. W naszym kościele Nabożeństwo Męki Pańskiej o godz. 18.00. 

Wielkopiątkowa adoracja Chrystusa Eucharystycznego będzie trwała do godz. 21.00.


Wielki Piątek to także I piątek miesiąca, warunki : udział w Nabożeństwie Męki Pańskiej i przyjęcie komunii św. wynagradzającej, oraz prywatnie trzeba odmówić Litanie do Serca Pana Jezusa. 

Spowiedź proszę odbyć wcześniej by być w stanie łaski uświecającej.


W Wielki Piątek odwiedzę chorych i starszych parafian z komunia św. od godziny 11.00.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu. W naszym kościele rozpocznie się ona o godz. 7.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W kościele garnizonowym obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny będzie celebrowany w sobotę od godz. 9.00 do 13.00 ( ostatnie ) co pól godziny. 

Proszę także zabrać ze sobą wodę w butelkach, która zostanie również poświęcona. 

W sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczniemy Wigilię Paschalną, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Przypominam, że przychodząc na Wigilię Paschalną przynosimy ze sobą świece. Są one niezbędne, aby móc świadomie przeżywać jej liturgię przesyconą symboliką światła. 

7. W poranek Niedzieli Zmartwychwstania Msza św. rezurekcyjna godz. 6.00. Następnie Msze św. o godz. 9.00, 11.00.12.00 

Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 9.00, 11.00.12.00.