OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA VIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ
27 luty 2022 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NA VIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

27 luty 2022 r.

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. To szczególny czas duchowego wsparcia wszystkich zmagających się z problemem uzależnienia oraz modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i parafii. Nie bądźmy obojętni – jeszcze wielu potrzebują naszego przykładu i wytężonej modlitwy.

2. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego.

W naszym mieście Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie obchodzony 6 marca. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 10.00 w Parafii Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej, a następnie dalsze uroczystości przy Zakładzie Karnym.

3. Najbliższa środa – to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu o godz. 9.00 i 17.00.

4. Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

5. W piątek 4 marca, Święto św. Kazimierza Królewicza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Św. Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i cały naród litewski, a także głównym patronem naszej wojskowej wspólnoty. Uroczystości ku czci naszego patrona będziemy przeżywali w niedziele 6 marca podczas wszystkich Mszy św.. Główna Msza św. suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12.00.

6. W tym tygodniu przypadają pierwsze: czwartek, piątek i sobota miesiąca. Z tej okazji po wieczornych Msza św. odbędą się adoracje eucharystyczne. Możliwość skorzystania ze spowiedzi pierwszo piątkowej pół godziny przed Mszą św.

Na Mszę św. o godz. 17.00 zapraszam dzieci z klas IV i młodzież przygotowującą się do bierzmowania na comiesięczne spotkanie.

7. Zapraszam i gorąco zachęcam do udziału w tradycyjnych wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych: Godzinki o Męce Pańskiej w niedzielę o godz. 8.30, Gorzkie Żale w niedzielę po Mszy św. o 9.00, a także Droga Krzyżowa, w piątki po Mszy św. o godz. 17.00.