OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIENA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ13 sierpnia 2023 r.

 

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE 

NA  XIX  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ

13 sierpnia 2023 r.

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym dwudziesta niedziela zwykła w ciągu roku. Zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia (kolekta mszalna). Niech moc Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii umacnia nas na drogach codziennych obowiązków.

2.      We wtorek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. 

Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 12.00 

Uroczystość odpustowa w parafii dziekańskiej przy ul. Długiej. Suma odpustowa o godz. 12.30.

3.    W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece.

4.    We wtorek święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny i całej Europy. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej ojczyzny i naszego narodu, a także szczególnie naszych żołnierzy z bialskich jednostek.

4.    W przyszłą niedzielę 20 sierpnia na  Mszy św. o godz. 12.00 uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci ks. Stanisława Brzóski – Generała naczelnego Kapelana Wojsk Powstańczych 160 rocznicę Powstania Styczniowego. Fundatorami tablicy są: Ks. Krzysztof Gołębiewski, kapelan licznych organizacji społecznych, współpracuje z Ordynariatem Polowym, oraz państwo Joanna i Wiktor Cyganowie. Pani Joanna – emerytowana nauczycielka historii, współautorka książek dotyczących m.in. dziejów Mińska Mazowieckiego, pan Wiktor – oficer rezerwy WP, historyk, wydawca, współpracuje z Ordynariatem Polowym, autor książek m.in. dotyczących duszpasterstwa wojskowego. Serdecznie zapraszamy.

 

Wszystkim żołnierzom, pracownikom wojska,

emerytom wojskowym i ich rodzinom

składam najserdeczniejsze życzenia.