Z Historii Parafii

Kolonie dla dzieci ze Straży Granicznej i Wojska Polskiego w BieszczadachW dniach od 30 lipca do 10 sierpnia w Rzepedzi w Bieszczadach, odbyły się kolonie letnie dla dzieci i młodzieży funkcjonariuszy i pracowników w liczbie 90 osób plus kadra z: Nadbużańskiego, Podlaskiego, Morskiego, Warmińsko – Mazurskiego Oddziału SG, Centrum Szkolenia SG Granicznej i jednostek wojskowych z Roskoszy. Kolonie zostały zorganizowane przez ks. ppłk SG Wiesława Kondraciuka i ks. mjr SG Andrzeja Szpurę pod patronatem NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej i przy pomocy Rzymskokatolickiej Parafii Ordynariatu Polowego w Białej Podlaskiej, Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Chełmie. Kolonie to czas wędrówek po górach, czas zapoznania się z pięknem i bogactwem kultury Bieszczad. Był też czas na zajęcia rekreacyjno – ruchowe, na wspólną modlitwę i codzienną Mszę Świętą, pogodne wieczory i dyskoteki. Największym wyzwaniem dla uczestników kolonii były wędrówki po górach. Dzieci wraz z wychowawcami i przewodnikami panem Hubertem i Arkadiuszem podczas pierwszej wyprawy zdobyły „Połoninę Wetlińską” w promieniach słońca przy schronisku „Chatka Puchatka”, podziwiały piękne widoki. Następnie dzieci zdobyły szczyt „Połoniny Caryńskiej”. Tym razem deszcz nie pozwolił długo się cieszyć sukcesem i trzeba było schodzić na Przełęcz Wyżniańską. Kolejna wyprawa to zdobycie największego szczytu w Bieszczadach -„Tarnicy” od miejscowości Wołosate i powrót, który był ucieczką od deszczu na szczycie by u podnóża cieszyć się słońcem i piękny widokiem zdobytego szczytu. Dzieci tradycyjnie odwiedziły klasztor sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie był internowany sługa boży ks. kard. Stefan Wyszyński. Dzieci zapoznały się z historią tego czasu, oraz zwiedziły izbę pamięci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na ostatnią z górskich wypraw przewodnicy wyprali „Małą i Dużą Rawkę” od Przełęczy Wyżniańskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w Sanoku i na zaporze Solińskiej. W Sanoku dzieci zwiedziły stary rynek Sanoka, Zamek Królewski, gdzie obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne. Nad Soliną dzieci zwiedziły zaporę..

Kolonie odbyły się dzięki dofinansowaniu: Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego z siedzibą w Warszawie, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Po udanym wypoczynku dzieci bezpiecznie wróciły do swoich rodziców i  opiekunów. Wszyscy wyrazili nadzieję, iż w czasie następnych wakacji spotkają się znowu.

 

 

Kolonie dla dzieci ze Straży Granicznej i Wojska Polskiego w Łebie

W dniach od 12 do 22 lipca nad polskim morzem w Łebie, odbyły się kolonie letnie dla dzieci i młodzieży funkcjonariuszy i pracowników Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i jednostek wojskowych z Roskoszy. W wypoczynku wzięło udział 45 osób. Kolonie zostały zorganizowane przez ks. ppłk SG Wiesława Kondraciuka pod patronatem NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, przy pomocy Rzymskokatolickiej Parafii Ordynariatu Polowego w Białej Podlaskiej.

Kolonie od samego początku to czas dużej aktywności ruchowej przeplatanej z rekreacją na plaży. Dobra słoneczna pogoda pozwoliła spędzić dużo czasu zażywając kąpieli morskich i słonecznych. Dzieci odwiedziły także Aquapark w Redzikowie, gdzie korzystały z basenów i kręgielni. Zwiedziły z przewodnikiem miasto Łebę, odwiedziły Dolinę Charlotty i tamtejsze zoo. Nie zabrakło też czasu na modlitwę, śpiew i codzienną Eucharystię. W ramach czasu spędzanego wspólnie organizowano dyskoteki, zabawy sportowe, grilla. Dzieci uczyły się samodzielności i odpowiedzialności poprzez obowiązek utrzymywania
czystości w pokojach, łazienkach i na korytarzach ośrodka oraz dyżury liturgiczne.

Kolonie odbyły się dzięki dofinansowaniu Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego z siedzibą w Warszawie oraz NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej i pomocy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i III Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

 

Po udanym wypoczynku dzieci bezpiecznie wróciły do swoich rodziców i  opiekunów. Wszyscy wyrazili nadzieję, iż w czasie następnych wakacji spotkają się znowu.

I KOMUNIA ŚW. 26.05.2019

W dniu 26 maja 2019 roku dzieci klasy III przystąpiła do Pierwszej Komunii Św. Uroczystości przewodniczył ks. ppłk. SG  Wiesław Kondraciuk – proboszcz naszej wspólnoty parafialnej. Dzieci przez następny tydzień uczestniczyły w Eucharystii oraz w nabożeństwie majowym w ramach tzw. Białego Tygodnia. 

ROCZNICA I KOMUNII ŚW. 19.05.2019

19 Maja na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do I Komunii św. przeżywały swoją rocznicę.

BIERZMOWANIE 26.04.2019

RZYMSKO-KATOLICKA

PARAFIA ORDYNARIATU POLOWEGO WP

pw. św. Kazimierza Królewicza

 

ul. Dokudowska 17, 21-500 Biała Podlaska