OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 24 marca 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 24 marca 2024

1. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionej rodziny Ulmów.

2. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego wypadająca 25 marca ze względu na pierwszeństwo Wielkiego Tygodnia przeniesiona jest na dzień 8 kwietnia.

3. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 17.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 21.00. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 8.00.

4. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 21.00. Przypominam też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

5. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Adorację wznowimy o godz. 8.00.

6. Błogosławienie pokarmów w wielką sobotę od godz. 8.00 do godz. 13.00 co pół godz.

7. Wieczorem w sobotę, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu nowej chrzcielnicy i wody oraz odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

8. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze o godz. 6.00, 9.00 i 11.00; nie ma mszy o godz. 12.30. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego – czyli 9.00, 11.00 i 12.30.

9. W poniedziałek pogrzeb śp. mjr Władysława Wodzianowskiego. Wieczny odpoczynek…

10. Dziękuję za wspólną modlitwę, dziękuję za złożone ofiary na kwiaty do grobu pańskiego w wysokości 1525 zł. Zapraszam do udziału w Triduum Paschalnym.