OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NA PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY
18 kwietnia 2022 r.

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE 

NA  PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY

18 kwietnia 2022 r.

 

1.       Dzisiaj drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Wielkanocny Poniedziałek. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter, do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie Zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy Nieba.

2.      Najbliższy tydzień to oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Każdego dnia powtarzać będziemy te same słowa dzisiejszej liturgii: „Zjednoczeni z całym Kościołem uroczyście obchodzimy święty dzień Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Pozwólmy, aby nasze serca napełniały się tą prawdą naszej wiary przez udział w liturgii oktawy

3.      W najbliższy piątek ze względu na oktawę Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4.     Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby liturgia w czasie tych świętych dni miała piękną i godną oprawę: ks. Sławkowi,                             ks. Mateuszowi, ks. Pawłowi, panu organiście, panu kościelnemu, pani Iwonie, ministrantom i lektorom, wszystkim osobom, które włączyły się w piękno liturgii począwszy od Niedzieli Palmowej: żołnierzom, Seniorom Lotnictwa. Serdeczne Bóg zapłać.

5.        Przyszła niedziela, przypadająca 24 kwietnia, kończy oktawę Wielkanocy. To tak zwana niedziela przewodnia lub biała, a z ustanowienia Kościoła niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do miłosierdzia Bożego. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do miłosierdzia Bożego.

Nabożeństwo do miłosierdzia Bożego nierozerwalnie łączy się z osobą Świętej Faustyny Kowalskiej. Święty Jan Paweł II mówił o niej: „Ta prosta zakonnica przybliżyła Polsce i światu paschalne orędzie Jezusa Miłosiernego. W tej godzinie dziejów wołamy o miłosierdzie Boże. Pascha jest to przyjście i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to paschalne objawienie się miłosierdzia Bożego”.

6.       W Wielkim Tygodniu z naszego grona pożegnaliśmy śp. Krzysztofa Bajkowskiego l. 77 i Teresę Dmoch, l. 75. Ich osoby i naszych bliskich zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu wołając: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….